top of page

Rośliny terrarystyczne

Cryptanthus (skrytokwiat) - rodzaj roślin należący do rodziny bromeliowatych. Należy do niego około 55 gatunków endemicznych wschodniej Brazylii, różniących się kształtem, rozmiarem oraz kolorem, za czym idzie stwierdzenie że można w nich wybierać, choć z rzadszymi gatunkami będzie problem z dostępem. Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów kryptos (ukryty) i anthos (kwiat).

Wymaga umiarkowanie kwaśnego podłoża, nadającego się również dla storczykowatych. Większość roślin z ich rodzaju ma małe wymagania jeśli chodzi o temperatury i bez problemu wytrzymują 18°. Natomiast gatunki C. fosterianus, C. lacerdae i C. zonatus wymagają temperatury rzędu 23 °C.

Roślina rozmnaża się z odrostów, wyrastających u podstawy rośliny w bardzo obfity sposób. Po wypuszczeniu pewnej ilości odrostów, matecznik najczęściej gnije dając - swoim dziedzicom owego genu danej rośliny - odpowiedni substrat.Cryptanthus jest podatny na czerwce i wełnowce, o których też pojawi się oddzielny post w niedalekiej przyszłości.

Jest idealną rośliną do paludarii, terrarii i innych zbiorników z dużą wilgotnością.

24 wyświetlenia1 komentarz
bottom of page