top of page

W świecie gdzie kolor decyduje o przetrwaniu i... znalezieniu partnerki - rodzaj Habronattus

Dzisiaj pod lupę weźmiemy sobie pewnego skakuna, u którego, możnaby żec, wygląd decyduje o życiu. Poraz pierwszy usłyszałem o nim parę lat temu czytając prawdopodobnie jakiś nudny artykuł, bo totalnie nic z niego nie pamiętam. Ostatnio przypomniał mi o nim David Attenborough w krótkiej serii - ,,Życie w kolorze".


Bohaterem posta jest pająk z rodziny skakunowatych - mały, ładny i bezbronny samiec z rodzaju Habronattus. Osiągają około 5-8mm. Powodzenie samców w zdobyciu partnerki umożliwiają mu czerwony (znajdujący się na przedniej części głowotułowia) oraz zielony (na spodzie odnóży) kolor. Jego zaloty nie odbyłyby się bez tańca. W ten sposób samce pokazują samicom że są warci uwagi i stanowią dobry materiał na ojca.

Natomiast samice większości gatunków tego rodzaju urodą nie grzeszą - zwykle szarawe z subtelnymi różnicami w brązowych i szarawych znaczeniach. Podczas zalotów to one decydują o życiu samca, jeśli ten się nie spodoba może zostać zjedzony.


Pająki rodzaju Habronattus są jednak nieco lepiej ewolucyjne przystosowane. Posiadają czerwony pigment filtrujący w siatkówce oka, który umożliwia im widzenie kolorów od ultrafioletu po czerwień. Wykazano także, że to właśnie czerwony kolor jest podstawą w wyborze zarówno partnera jak i ofiary.


BADANIA:

W celach badawszych Lisa Taylor naniosła na czerwono jaskrawy przód głowotułowia kontórówkę do oczu w płynie. Zmieniając w ten sposób wygląd niektórych samców odkryła, że dla samic ma on istotne znaczenie. Samce z czerwoną barwą szybko znajdowały partnerkę, natomiast panowie z zamalowanym przodem zostali zignorowani.

"Przeprowadzono wiele badań by ustalić co jaskrawy kolor mówi samicy o potencjalnym partnerze, zwykle najjaskrawsze barwy sygnalizują najlepszą kondycje partnera. To dotyczy również skakunów, samce o jasnym ubarwieniu są atrakcyjniejsi od tych o ciemniejszych, matowych barwach." - mówi badaczka.ℹ David Attenborough: Życie w kolorze (dostępne na Netflix) / entnemdept.ufl.edu

📰 Inne źródła: [1] Taylor LA. 2012. Color and communication in Habronattus jumping spiders: Tests of sexual and ecological selection. Arizona State University. Tempe, Arizona. (14 July 2017)

[2] Taylor LA, McGraw KJ. 2013. Male ornamental coloration improves courtship success in a jumping spider, but only in the sun. Behavioral Ecology


📸 Zdjęcie Habronattus pyrrithrix Lisy Taylor z University of Florida.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie